poniedziałek, 6 kwietnia 2009

Astronomiczny Victor


6 kwietnia 2009 roku w Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3. Maja we Wrocławiu odbył się finał I Dolnośląskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Victor”, którego tematyka nawiązywała do obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Samorząd Szkolny była zaangażowany w techniczną stronę przygotowań. Byliśmy m.in. odpowiedzialni za witanie przybyłych gości przy drzwiach wejściowych i kierowanie ich do szatni. Uczniowie przygotowali też wystawy i pokazy.

Finał konkursu miał charakter tematycznej imprezy, w zorganizowanie której zaangażowanych było wiele osób, zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Na szkolnych korytarzach można było podziwiać piękne plakaty na temat zjawisk i lotów kosmicznych (efekt współpracy plastyków i uczniów zainteresowanych tematyką), a także wystawę sprzętu kosmicznego, której organizatorem i kustoszem był gość specjalny – dr Zbigniew Kordylewski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami konkursu prezentowane były talenty naszych uczniów – teatralne (zaprentowano krótką scenkę „sąd nad nauczycielem”), taneczne (członkowie koła aerobiku przygotowali „kosmiczny taniec”), filmowe (animacja przybliżająca najważniejsze kroki ludzkości w kosmosie)  i wreszcie wokalne (piosenka na pożegnanie). Ważnym elementem finału były wystąpienia. Pierwsze, wspomnianego już dra Kordylewskiego, na temat Pyłowych Księżyców Ziemi i drugie gen. Mirosława Hermaszewskiego na temat lotów kosmicznych. Uczniowie z kółka dziennikarskiego, przeprowadzili wywiad z polskim astronautą, który ukaże się na łamach gazetki szkolnej „Gimpress”.

Zasadnicza cześć konkursu, przeprowadzona przy użyciu zdalnego systemu udzielania odpowiedzi Testico przebiegła sprawnie i szybko. Uczestnicy udzielali odpowiedzi na 38 pytań zamkniętych,  z 4 wariantami odpowiedzi. Uczniowie mogli przeczytać wyświetlone na tablicy pytanie a następnie  udzielali odpowiedzi poprzez wciśnięcie przycisku na pilocie. Wyniki były znane, bezpośrednio po zakończeniu udzielania odpowiedzi, ale ze względów technicznych (przygotowanie dyplomów) musiały być ujawnione nieco później. Mimo 4 godzin trwania konkursu nikt nie narzekał na nudę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz